15 Ocak 2013 Salı

Çağlar ve Müzik - 54

Bölüm 54 / Orijinal Yayın Tarihi: 16 Ocak 2000

Sayın dinleyiciler, bugünkü izlencemizde Hindemith'in üç yapıtını dinleteceğiz.
Bunlardan ilki 1920 yılında yazdığı Op.16 sayısını taşıyan Üçüncü Dördül'üdür. Hindemith'in ününün bütün Avrupa'da yaygınlaşmasına neden olan yapıtı bu dördül'dür. Yapıtın ilk seslendirilişi Amar Dörtlüsünce ilk kez Donaueschingen şenlikleri çerçevesinde yapılmış, bunun ardından bir dinleti çağanı/mevsimi içinde Amar Dörtlüsünce çeşitli dinletilerde 129 kez daha seslendirilmiştir. Üç bölümlü olan Dördül, hızlı, yavaş, hızlı buyurguludur.
Dinleteceğimiz ikinci yapıt, Hindemith'in yine çok tutulmuş ve seslendirilmiş olan Op.32, Beşinci Dördül'üdür. 1923 yılında yazılmıştır. Dört bölümlüdür. İlk bölüm hızlıca, ikinci bölüm çok ağır, üçüncü bölüm çok yürük ve kreşendolu küçük marş (yapıtın en kısa bölümü) son dördüncü bölüm passacaglia (pasakalya) buyrukludur.
Her iki dördülü de Julliard Dörtlüsü'nün seslendirişiyle sunacağız.
KÜĞ (MÜZİK): 1- Hindemith – Dördül No.3 Op.16 (30'59")
2- Hindemith – Dördül No.5 Op.32 (27'17")
Dinleteceğimiz son yapıt; Hindemith'in, birinci ve ikincisini 1937 yılında, üçüncüsünü 1940 yılında yazmış olduğu org sonatlarından ikincisi olacak. Hindemith'in ikinci Org Sonatı'nı Franz Lenrendorfer'in orgundan sunuyoruz.
KÜĞ (MÜZİK): Hindemith - Org Sonatı No.2 (11'56")
TRT'de 2000 yılında yayınlanmış olan "Çağlar ve Müzik" programının ses kayıtları elimizde olmadığından, burada paylaşılan küğ örnekleri, Ertuğrul Oğuz Fırat'ın kendi arşivinden sunduğu icralardan farklı olabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder